CHYSTÁME SE DO ŠKOLKY
Uteklo to jako voda…po první kašičce a prvních krůčcích je tu první velká samostatná výprava do světa. Z Vašeho dítka bude školkáček. Bude část dne trávit bez Vás, sám objevovat svět a vytvářet nová kamarádství. Bude to změna. Pro něho i pro Vás. Jak se na ni připravit? Především tím, že ji pojďme přivítat a očekávejme to dobré, co přinese.
PŘÍPRAVA RODIČE
Zní to možná zvláštně, ale v duchu zásad první pomoci, i tady je dobré začít u sebe jako rodiče. Najít si čas a nejprve si vše urovnat a promyslet.
Jak nástup dítka do školky vnímám já? Věřím, že jste výběrem školky a úvahami o ní strávili nejednu volnou chvíli, vybrali jste to nejlepší možné řešení. Nevím, jestli jste měli dosud čas zamyslet se nad Vaším vlastním postojem k té změně. Těšíte se? Máte z něčeho obavy? Jak Vy sami vzpomínáte na svá školková léta? Naše chování i rozhodování ovlivňují naše záměry i naše minulá zkušenost s obdobnými situacemi.
Co dobrého mě i dítěti školka přinese? Čím více důvodů Vás napadá, tím lépe! Využijte je v rozhovorech s dítkem o školce, povídejte mu o důvodech, které Vás přiměly se rozhodnout. Motivujte ho vším zajímavým, co by mu školka mohla přinést. A pokud přijdou nějaké náročnější chvíle, bude se seznam důvodů „proč“ hodit možná i Vám, pro uklidnění, že má smysl těžkosti zvládnout.
Mám informace, co školka od dítěte i mě jako rodiče požaduje? Neostýchejte se zeptat, vypravte se na osobní návštěvu do školky, prohlédněte si prostory, ptejte se na denní režim, provoz, atd. Srozumitelnou formou pak můžete informace předat i svému dítěti, aby vědělo, jak to ve školce chodí.
Jaký prostor budu mít pro sebe i pro dítko, abych mu byl/a oporou? Pokud to běh života jen trochu umožňuje, je dobré, když alespoň pár prvních dní máte nejen časovou, ale i psychickou kapacitu na to, pomoci svému zlatíčku s adaptací na školku. Načasovat svůj návrat do práce na první den nástupu do školky může být trochu příliš změn najednou.
Jaké zdroje budu moci využít, když vše nepůjde hladce? Myslete laskavě a vlídně nejen na své blízké, ale i na sebe. Promyslete si, jak budete odpočívat, komu zavoláte o podporu, kdo Vás v doprovázení dítka do školky či vyzvedávání může vystřídat apod.
PŘÍPRAVA DÍTĚTE
Aneb pojďme si říct, co se mu bude ve školce hodit a odškrtnout si většinu položek, které Vaše dítko dávno umí 😊 Není nutné, aby Vaše dítě zvládalo vše perfektně, v něčem je určitě skvělé a to ostatní dotrénuje. Často je právě školka to dobré místo – děti se nejlépe učí jedno od druhého.
SEBEOBSLUHA
Tohle téma bývá v diskusích to nejčastější, ale nemusí být nejdůležitější 😊. S každým pokrokem v této oblasti se posouvá sebevědomí dítěte a jeho pocit, že je soběstačné a nezávislé. Proto je fajn, když má možnost tyto věci trénovat. V tempu, které je tak akorát. Tak, aby zažilo raději úspěch, než neúspěch. A že občas vyžaduje pomoc od maminky, i když danou věc dávno umí, je úplně v pořádku. Znamená to „cítím se u maminky v bezpečí a můžu si dovolit nejet na plný výkon“. Je ale také dobré udržet hranici Vaši – rodič by nikdy neměl mít pocit, že je „sluha“, který plní požadavky.
Mezi základní dovednosti sebeobsluhy patří:
- Umí si dojít na wc včas a beze strachu i jinde než doma.
- Umí si říci o pomoc, pokud je potřeba (požádat o pomoc s utřením zadečku je normální ve věku do 4-5 let).
- Nepoužívá plenky přes den ani přes odpolední spánek (pokud ne, je to pro školku v pořádku?).
- Umí si poznat svoje oblečení a základní oblečení si samo oblékne (spodní prádlo, triko, tepláky, mikinu..) a umí si obout boty. Podpořte ho tím, že mu do školky dáte oblečení, které si pozná. Označení jménem pro jistotu je výhoda navíc.
- Umí se samo najíst lžící, vidličkou, napít z hrnečku (bez pítka).
- Dokáže se pohybovat a orientovat v prostoru – umí chodit po schodech, otevřít a zavřít dveře, umí najít koupelnu.
KOMUNIKACE
Každé dítko se v komunikaci rozvíjí jinak rychle. Některé je upovídané, jiné stydlivější. Některé děti mají bohatou slovní zásobu, jiné používají méně slov. Důležité je, že se snaží komunikovat a dělají to nejen slovy, ale také pohledem, gesty, celým tělem. Také pro rozvoj řeči a způsobů komunikace je školka podnětným prostředím.
Z hlediska komunikace je fajn, když dítě při nástupu do školky umí:
- Řekne své jméno a slyší na něj.
- Rozumí základním pokynům, zvládne i 2 fázový pokyn (např. sundej si špinavé tričko a dej ho do koše na prádlo).
- Umí si jednoduchou formou říci o to, co potřebuje (má hlad, potřebuje na wc, potřebuje s něčím pomoci, …)
- Umí říci NE ( že je mu něco nepříjemné, něco se mu nelíbí..)
- Je zvyklé slyšet a učí se respektovat NE druhých lidí v zásadních situacích.
- Umí pojmenovat základní věci denní potřeby (případně i svým vlastním způsobem – důležité je seznámit s tím paní učitelky).
SPOLUBYTÍ S DRUHÝMI LIDMI
Právě zkušenosti s bytím s jinými lidmi, navazováním vztahů, řešení konfliktů – to je nejčastější důvod, proč rodiče děti do školky dávají. Nelze tedy očekávat, že Vaše dítko bude umět se ve všech situacích zachovat správně. Jde do školky, aby se to učilo. Inspirovalo se od ostatních dětí i paní učitelek, zkoušelo, hledalo.
Pro začátek je prima pomoci mu zvládnout tyhle dovednosti:
- Dokáže být chvíli i bez přítomnosti rodiče či jiné důležité osoby (u prarodičů, na hřišti pod dohledem jiné známé dospělé osoby, na návštěvě u Vaší kamarádky).
- Dokáže být v přítomnosti jiných dětí (zapojuje se či pozoruje, snaží se své potřeby skloubit s potřebami ostatních – např. čeká, až dítě před ním opustí klouzačku).
- Respektuje základní pravidla (např. ví, že se nesmí vbíhat do silnice a snaží se to dodržet) a učí se respektovat NE druhých lidí (učí se nebrat hračku násilím apod.)
EMOČNÍ SEBEPÉČE A ROZVOJ VNITŘÍ JISTOTY
Vše, co je potřeba trénovat, Vaše dítko dotrénuje v tempu, které zvládne. Půjde mu to hladce, když bude cítit, že má Vaši laskavou podporu a je milované.
Co vše pomáhá rozvíjet sebejistotu a schopnost ošetřit sebe sama v náročných chvílích? Můžete využít například toto:
- Orientace v čase (např. kalendář s piktogramy pro orientaci v týdnu; ranních činnostech; rituály, které pomáhají rozumět časovým úsekům a přináší jistotu)
- Budování schopnosti na chvilku odložit své uspokojení a vydržet to (pojď, nejdřív spolu uklidíme hračky a pak si pustíme 1 Krtečka)
- Vědomí vlastní hodnoty (důležitost potřeb dítěte pro okolí a respekt k nim, emoční ujištění po konfliktu, ocenění a připomenutí důležitých pokroků)
- Vytváření „pozitivní emoční nádrže“ (mazlíme, chováme, hrajeme si, smějeme se, ukazujeme, že společný čas je pro nás cenný, dáváme příležitosti, aby se dítě cítilo spokojené v nejrůznějších činnostech a situacích – ukazujeme, že zdrojem radosti není jen rodič, jen dudlík, jen tablet…)
- Rozvoj vlastní emoční citlivosti (tím, že citlivě reagujeme na dítě a pomáháme mu popsat, co se v něm děje, rozvíjíme jeho vlastní schopnost)
- Podpora v rozvoji odolnosti vůči zátěži (postupně a laskavě nastavujeme dítěti úkoly tak, aby zažilo úspěch; podporujeme ve zvládnutí náročných situací, neuhýbáme, ptáme se, co by mu pomohlo, aktivně nabízíme podporu a pomoc při zachování aktivity dítěte = neděláme vše za něj)
- Rozvoj vlastní schopnosti sebepodpory (plyšák, fotka, broukání oblíbené písničky, … – pomáháme dítěti hledat činnosti, kterými se může podpořit, když mu není dobře)
- Podpora přijetí a práce s chybou (i když pláču, jsem stále cenný člověk; chyba je důležitý ukazatel toho, že tudy ne)
TO NEJDŮLEŽITEJŠÍ MINIMUM:
Trénujte s dětmi odloučení, laskavě, tak aby si to děti spíše užily.
Milujte je, mazlete a chovejte – aby byly dobře vychované 😊.
Povídejte si (nejen) o školce, zdůrazňujte to dobré a nezamlčujte to náročné.
Buďte laskaví a přitom pevní, dodržujte sliby – ať děti vědí, že se na Vás mohou spolehnout.
Pečujte o sebe, co můžete si připravte v předstihu, odpočívejte – fyzicky i psychicky.
Udržte si nadhled – je to nová situace pro všechny – nové dobrodružství, nová životní lekce.. Jeden den to půjde hladce, jindy hůř – jako počasí 😊
Rady a tipy jak zvládnout nástup do školky pro vás sepsala psycholožka Kateřina Bohatá. Potřebujete zrovna řešit něco jiného? Na Katku se můžete obrátit s jakýmkoliv tématem v rámci individuálního psychologického a výchovného poradenství.