Rodinné a komunitní centrum Jablíčkov vzniklo původně pod názvem Mateřské a otcovské centrum pohody, a to iniciativou několika maminek v říjnu 2001 v Malešicích. Jarmila P. a Jana Š. jsou jedny z nich. Občanské sdružení bylo zaregistrováno 1. listopadu 2001 na Ministerstvu vnitra.

První roky se maminky s batolícími se dětmi scházely v MŠ Hřibská, poté v MŠ Troilova, kde mohly využívat i pomůcky a vybavení školky, prostory ale musely opustit ve chvíli, kdy přišel baby-boom a bylo třeba vytvořit další místa ve školce. A tak po odmlce a delším Jarmilině hledání byly v létě 2005 nalezeny prostory v činžovním domě ve Strašnicích na Solidaritě a pro množství jablíček před prahem byly pojmenovány JABLÍČKOV.

Otevřeli jsme 19. října 2005. Až do konce roku 2006 jsme měli peníze pouze na nájem a materiální potřeby. Na rok 2007 se nám však poprvé podařilo získat dotaci od Ministerstva práce a sociálních věcí, takže jsme konečně mohli zaplatit dobrou práci lektorek a lektorů.

V roce 2012 se novou ředitelkou Jablíčkova stala Kateřina Bohatá, která se zasloužila o rozkvět a odbornou úroveň našeho rodinného centra. Po pěti letech, v roce 2017, ji vystřídala stávající ředitelka Lenka Vokatá, pod jejímž vedením se Jablíčkov přestěhoval opět do Malešic, a to do stávajících velkých prostor v Bytovém domě Malešice, který patří Městské části Praha 10, jež se stala významným partnerem našeho rodinného centra. Slavnostní otevření zde proběhlo 31. 1. 2018.

Během let se nabídka služeb Jablíčkova neustále rozšiřovala – nyní nabízíme desítky dopoledních i odpoledních programů pro rodiče s dětmi, samotné děti i dospělé, také širokou škálu poradenství, provozujeme dětskou skupinu a pořádáme celou řadu jednorázových akcí – komunitních i vzdělávacích.