Děti a technologie – 4 tipy pro rodiče

 

Podle nedávno zveřejněné studie patří hádky mezi rodiči a dětmi kvůli digitálním technologiím mezi třetí nejčastější konflikty v rodině, hned po hádkách kvůli úklidu a času, kdy jít spát. I proto je dobré nad tímto tématem přemýšlet, podobně jako přemýšlíme nad tím, jaké naše děti budou nosit boty nebo kam půjdou do školky. Můžeme si tím ušetřit do budoucna spoustu problémů.

Jak to s těmi technologiemi tedy vlastně je? Jsou dobré nebo špatné? Mám dětem dávat do ruky tablet hned v útlém věku? Mám ho technologiemi zabavit, abych měl/a chvíli klidu? Je nějaký obsah, který je pro děti vhodný? Na všechny tyto otázky zde odpověď asi nenajdete, ale některá základní pravidla si spolu s lektorkou Zdeňkou Černou představíme.

  1. Do dvou let vůbec!

Dle Americké asociace pediatrů není vhodné dávat dětem do ruky technologie před jejich druhými narozeninami. Maličké děti, kojenci a batolata, mají tento čas vyhrazený na úplně jiné aktivity, než sedět před obrazovkou. Musí se naučit chodit, mluvit a navazovat sociální kontakty… Je toho hodně, a když je budeme usazovat před obrazovku, bude jim potřebný čas na vývojově zásadní milníky scházet. Proto, pokud je o jen trochu možné, s technologiemi počkejte, až budou Vaše děti starší.

  1. Nastavte si zdravá pravidla a ty dodržujte!

Pokud svému dítěti tablet koupíte, nebo mu začnete pouštět pohádky, či s ním začnete hrát hry, vždy se domluvte předem, za jak dlouho aktivitu ukončíte a jakým způsobem. Pro menší děti je lepší použít informaci typu – až dohraješ jednu úroveň hry/dokoukáš jeden díl pohádky, nebo zkusit nastavit minutku jako upozornění, že se blíží konec. Prostě tak, aby dítě pochopilo, kolik času na aktivitu má. Pro malé děti ve věku 3 až 5 let doporučují odborníci maximálně hodinu denně před obrazovkami, do čehož se počítá třeba i čas, kdy má vaše dítě mobil v ruce a prohlíží si třeba na fotky.  

  1. Spánek je důležitý!

Nezapomeňte, že před spaním by děti měly být v klidu a nevystavovat se modrému světlu. Modré světlo blokuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu a tím narušuje kvalitu spánku a také schopnost dítěte (ale i rodiče) usnout. Pokud máte možnost, raději zařaďte pohádku v televizi na dobrou noc před další večerní rituály, aby se dítě snáz na spánek naladilo a těsně před usnutím mu raději čtěte. U větších dětí doporučuji v nastavení tabletu nebo chytrého telefonu nastavit aplikaci, která blokuje modré světlo. 

  1. Jděte příkladem!

Pokud chcete, aby Vaše děti měly zdravý vztah k technologiím, je dobré jim být ze začátku průvodcem a tento vztah společně budovat. Když Vás budou pozorovat a uvidí, že si každé ráno berete mobil do ruky ještě před snídaní, bude se jim to za pár let zdát v pořádku. Je to ale něco, co je chceme naučit? Zkuste dětem vysvětlovat, proč telefon berete Vy sami do ruky. Zjistíte možná, že i pro Vás je teď čas na to, zkusit si „digitální detox“ nebo si alespoň trochu upravit to, jak obrazovky kolem sebe používáme. 

Pokud si chcete ujasnit, na co vše je potřeba se při využívání technologií zaměřit, zkuste se podívat třeba na naše články na www.slowtechinsitute.org nebo zajděte do Jablíčkova na seminář PRVNÍ TELEFON, PRVNÍ YOUTUBER, PRVNÍ ON-LINE HRA... nebo na nějakou jinou námi pořádanou přednášku. Stojí to za to a vy budete mít doma větší klid a vaše děti budou technologie využívat efektivně :)! 

 

Článek pro vás napsala Mgr. Zdeňka Černá

Posledních deset let se věnuje tématu digitálních technologií a jejich vlivu na zdraví a vývoj dětí i dospělých. Pod hlavičkou iniciativy Slowtechinstitute realizuje pravidelně přednášky pro rodiče v mateřských centrech a workshopy pro žáky a učitele ve školách.