Jak správně vybrat první botky

Pokud vaše ratolest ještě pouze leze, nebo se občas staví do prostoru o nábytek, vydržte. Správná doba ke koupi bot ještě přijde. Zatím je pro vaše batole nejvhodnější mít na doma ponožky s protiskluzem anebo capáčky.

Pokud ale už máte doma chodce, tak nastává čas k výběru správných botiček. Každá noha je originál a proto první pohled věnujte prozkoumání tvaru nohy. Je jeho, její noha úzká či široká? Je palec nejdelší nebo jsou ostatní prsty podobně veliké?

Nejlépe je vhodné si nohu obkreslit, když batole stojí, aby noha byla zatížená. Obkreslujeme nohu ostrou tužkou nikoliv fixem, kterou držíme kolmo. Klidně si uděláme obkresy dva, ať máme jistotu, že jsme to zakreslili správně a samozřejmě obkreslujeme obě nohy. Z nákresu můžeme vyčíst délku nohy- spojnice středu paty a nejdelšího prstu a šířku nohy.

Jakmile máme tyhle míry, můžeme jít hledat správné boty. Ideálně vložíme vystřižený papír do boty, tím zkontrolujeme zda tvarově sedí nožce. Bota by ale měla být minimálně o 0,5 cm lépe více větší. Maximální nadměrek je stanoven na 1,2cm. Kromě délky a šířky se díváme ale i na to, jak bota tvarově sedí okolo paty. Po dotažení obuvi bychom neměli strčit více jak  jeden prst do boty.

Správná bota by měla být rovná, lehká a ohebná. Jelikož se klenba teprve tvoří, tak by neměla bota poskytovat noze jakoukoliv podporu tvarem vložky.