Jak se rodí děti, které mají pro strach uděláno?
Přinášíme Vám krátké zamyšlení naší psycholožky Kateřiny Bohaté na téma, jak podpořit zdravé sebevědomí svého dítěte. Potřebujete zrovna řešit něco jiného? Na Katku se můžete obrátit s jakýmkoliv tématem v rámci individuálního psychologického a výchovného poradenství.
Vydat se dnes do světa je tak trochu jako vydat se v pohádce zabít draka či přelstít ježibabu. Co můžeme jako rodiče udělat, abychom naše děti podpořili v získávání odvahy postavit se nástrahám světa?
V prvé řadě to bude chtít znát svá přání i své limity. Aby se dokázali dobře rozhodovat. A o tom je tento článek.
Někdo má rád dinosaury, někdo panenky LOL. A co když dinosaury miluje Klárka a David chodí ven s kočárkem? Ne, tentokrát to není o genderové rovnosti. Odhlédněme od Klárky a Davida a podívejme se na to, co to dělá s námi jako rodiči? Co Vás napadne, když se takhle budou projevovat právě Vaše děti?
Provokací Vás chci upozornit na to, že každý z nás máme v sobě nějaké zažité významy. A ty mohou významně zkreslit naše vnímání dětí a tím pádem i to, co jim říkáme.
Provokací Vás chci upozornit na to, že každý z nás máme v sobě nějaké zažité významy. A ty mohou významně zkreslit naše vnímání dětí a tím pádem i to, co jim říkáme.
Abychom skutečně poznali co naše děti mají rády, ptejme se…co se jim na tom líbí? Proč? Co si představují, o čem sní? Každá upřímná otázka pomáhá malému človíčkovi se v sobě vyznat. Objevit, co ho láká na samopalech a co odpuzuje od pavouků…
Pokud se ptáme se zájmem a neodsuzujeme, nepoučujeme co je a co není správné cítit, co je správné mít rád a co ne, dáváme dětem zprávu o tom, že si mohou svých citů všímat, že je mohou vnímat jako svůj kompas. Protože pro to, co milujeme dokážeme překonat překážky a obětovat mnohé.
Využijte příležitostí nechat se pozvat do dětského světa. Ve společné hře, čtení oblíbené knížky či sledování pohádky… a ptejte se jak příběh vidí vaše děti a jak mu rozumí, která postava jsou oni a kterou dají vám… a jestli máte být čaroděj hodný nebo zlý a jak se to dělá být tím hodným či zlým.
Když děti něco odmítají, nemusí to vždy znamenat, že to je jejich limit. Děti často odmítají to, co je nové a neznámé. Vydat se do temné chodby vypadá bezpečněji, když vidíte, že šel někdo před vámi a přežil 😉 Buďte dětem touhle lucerničkou, průvodcem při zkoumání světa, ochutnávání nových potravin, objevování sportů i vytváření návyků. Ukažte jim, že si sami nandáváte neznámou zeleninu na talíř, svěřte se jim, že také máte stažený žaludek když jdete poprvé na neznámé místo a co Vám pomáhá. A dovolte jim se bát, odmítat věci vyzkoušet. Vezměte je za ruku a s prohlášením „pojď, zkusíme to spolu“ je podpořte zkoušet vyjít do neznáma znovu.