Do práce po rodičovské dovolené
– tipy a rady od kariérní poradkyně
O změnách na trhu práce a tipech, jak lépe zvládnout návrat do zaměstnání po rodičovské dovolené, jsme si povídali s psycholožkou Kateřinou Slukovou, která u nás poskytuje individuální kariérní poradenství.
Jak je to aktuálně s trhem práce, jak ho změnil Covid?
Dá se říct, že Covid urychlil některé trendy, které se rýsovaly už před ním a prohloubil strukturální problémy, které na trhu práce byly. Urychlil technologický vývoj. Už když budete hledat novou práci, všimnete si hned, že například online video pohovor je standard, od kterého se po pandemii už řada firem nevrátila k tradičnímu setkání naživo. Dále se pro řadu firem stal home-office běžným modelem fungování a lidé jej začali požadovat. Firmy, které umožňují práci výhradně na dálku jsou sice stále v menšině, ale i tak je teď situace pro rodiče daleko příznivější, než byla.
Velký fenomén je, že lidé se do změny práce nehrnou a firmám se teď daleko obtížněji obsazují volná místa. Někteří lidé, kteří pracovali v oborech, které pandemie zasáhla nejvíce, se mezitím rekvalifikovali a v původních profesích je po lidech vysloveně hlad. Ale ten hlad je trend čím dál tím obecnější. Z pohledu firem je realita taková, že hledat lidi na inzerát už prakticky nefunguje nikde a v kancelářských i třeba výrobních profesích se lidé oslovují napřímo. Proto je často lepší cesta, než reagovat na inzeráty, najít způsoby jak o sobě dát vědět těm správným lidem. Firma pak bude i ochotnější vyjít vám vstříc. Protože v čem bohužel k moc velkému posunu nedošlo, je ochota řady firem snižovat úvazky nebo podporovat juniory. Což může být pro maminky po rodičovské oboje klíčové. Dají se ale najít i ty osvícené firmy, kde nemají problém skládat své týmy z menších úvazků. Při osobní konzultaci se s klienty mohu společně podívat i na to, jak takové firmy vytipovat.
S čím se na Vás klienti nejčastěji obracejí, nebo mohou obrátit?
Jde o 3 základní okruhy témat. První se týká cest hledání práce. Jak sestavit životopis, aby měl co největší šanci uspět, nebo jeho kontrola, technické nástroje, které nyní v hledání pomáhají. Sepsání motivačního dopisu, využití sociálních sítí, jak upravit LinkedIn profil, někdy si i zkusíme online pohovor nanečisto – podle toho, co daná klientka nebo klient potřebuje řešit, nebo kde je nejistá/ý. Jde často o jednorázovou nebo dvoufázovou konzultaci.
Druhý okruh se týká toho, pro jakou z možných pracovních variant se rozhodnout – často klienti zvažují, jestli nastoupit do zaměstnání, nebo zkusit podnikat. Jestli je reálné zvládnout pozici na plný úvazek s vysokou zodpovědností, nebo se odklonit od kariéry budované před rodičovskou dovolenou a zvolit nižší pozici, ale s možným zkráceným úvazkem. Pro maminky, které tvoří v Jablíčkově mou hlavní klientelu, to jsou často těžká rozhodování, která si potřebují samy v sobě ujasnit.
A často nejpestřejší bývá okruh třetí, kde řešíme, jak rodičovství a práci skloubit. Tady pracujeme většinou koučinkově, jde o více setkání (díky dotačnímu programu se takto můžeme setkat až čtyřikrát) a společně hledáme cesty, jak obě role co nejlépe sladit tak, aby vše dohromady fungovalo.
Mohla byste tedy čtenářům zkusit dát stručný návod, jak nejlépe po mateřské zvládnout návrat do práce?
Univerzální návody jsou vždycky ošemetné. Právě tomu jsme se v Jablíčkově snažili vyhnout a koncipovali jsme poradenství jako individuální, protože situace každého rodiče je odlišná. Ale budiž:
- Věnujte výběru práce čas a dobře si zvolte tu, pro kterou se rozhodnete. Prací je nepřeberné množství a věřte tomu, že existuje místo, které je pro vás ideální. Nemusíte brát to, co se namane jako první. Pokud máte možnost organizovat si budoucí práci, jak potřebujete, máte napůl vyhráno. Pokud máte alespoň pro část své práce nějakou zastupitelnost, je to plus. Pokud je to jen trochu možné, jděte pracovat tam, kde vaši situaci pochopí, jsou na rodiče organizačně připraveni, nebo minimálně jsou vaši kolegové či nadřízený také rodiče a mají tak pro vaši situaci pochopení.
- Připravte se na to, že děti budou nemocné, možná opět v karanténách. Věnujte se své zastupitelnosti doma i v práci. Zajistěte si několik variant hlídání pro děti. V práci zase rozvíjejte kolegy, aby znali vaši agendu.
- Na váš přechod z rodičovské do pracovního procesu připravte dostatečně dopředu partnera i děti. Nejen co se týče adaptace dětí na bytí bez vás. Trénujte děti v samostatnosti, ale zamyslete se i nad tím, s čím mohou pomoci už i vám nebo rodinnému fungování a naučte je to. Všechno nemusí být udělané perfektně tak, jak byste to udělala vy sama. Ale všechno, co udělá kdokoliv jiný, vám odebere z povinností a děti naučí přístupu, že o rodinu se musí starat každý její člen. I malé dítě zvládne srovnat boty, vyndat něco z myčky, utřít prach, vyluxovat gauč, zamést něco smetáčkem. Podporujte je ve všech těchto pokusech, i když byste to měla stokrát rychleji a na počátku vás to stojí hodně energie. Tohle je zrovna investice, která se vyplatí.
- Nenechte se frustrovat vaším seznamem úkolú. Máte malé děti a pracujete. Váš seznam úkolů bude vždycky nekonečný. Projděte jej a kriticky vyškrtejte všechna “měla bych”, které pro vás nejsou užitečné. Uvědomte si, co opravdu chcete vy a s díky odmítněte všechna vnější očekávání a tlaky, které pro vás nejsou dobré nebo neodpovídají tomu, co je důležité pro vás. Nemusíte dělat všechno, co jste dělali dřív, nemusíte se vídat s každým, kdo to po vás vyžaduje. Teď je opravdu čas šetřit energii, protože té bude málo. Naopak svůj seznam doplňte o všechny činnosti, které běžně děláte a ani si je nikam nepíšete. Je potřeba mít přehled i o nich. A potom se na seznam podívejte a řekněte si, s čím může pomoct někdo jiný. A o tu pomoc si potom řekněte. To pro nás ženy bývá jedna z nejtěžších disciplín, kterou se často složitě učíme.
- Snad jediná věc, která pro nás ženy bývá ještě těžší, než si říct o pomoc, je pečovat o sebe. Automaticky se staráme o všechny kolem a na sebe zapomínáme, nebo péči odsouváme na někdy jindy. Do práce většinou nevstupujeme v ideální kondici – máme za sebou už nevyspání a únavu nahromaděnu minimálně za 1 mateřskou, často za víc. To je spousta let, co jsme omezovaly své potřeby. Sice perfektně víte, co dělá a nedělá dobře našim dětem, ale umíte si odpovědět na otázku, co dělá dobře vám? Co potřebujete? Zkuste si to konkrétně uvědomit – co potřebujete, kolik spánku, kolik odpočinku, u čeho relaxujete, kde dobíjíte baterky vy, čím se rozvíjíte, jak pomáháte svému tělu, aby to všechno zvládlo. A co vám naopak dobře nedělá. I tohle musí mít své místo ve vašem mateřsko-pracovním harmonogramu, protože pokud nebudete pečovat o sebe, nebude fungovat pořádně nic. Uvědomujete si, že vy sama jste zodpovědná za to, abyste to, co potřebujete, skutečně dostala? Všichni lidé kolem vám s tím mohou pomoci, ale zodpovědnost je vaše. A od druhých nemůžete čekat, že to budou vědět, pokud jim to sama přímo neřeknete, nebo pokud to dokonce nevíte ani vy sama. A musíte kontrolovat, že své potřeby máte naplněné dostatečně.
- Myslete na svá práva a nebojte se zatáhnout za záchrannou brzdu, pokud vyvstane něco, s čím jste nepočítala. Někdy se po nástupu do školy nebo školky u dítěte odhalí nějaké nečekané problémy (např. specifické poruchy učení) a může se stát, že bude dítě vyžadovat více vaší pozornosti, než jste čekala. Jako rodič pečující o dítě do 15 let máte nárok na zkrácený úvazek a ve chvíli, kdy o něj požádáte, zaměstnavatel vám musí vyjít vstříc.