Články na téma VÝŽIVA od naší poradkyně Markéty Begany

Tuk nemusí být nepřítel

V tradiční české kuchyni převládají tuky s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin, pocházející především z masa, uzenin, mléčných výrobků a některých pekařských výrobků, na jejichž výrobu jsou používány zpravidla nekvalitní levné tuky.

Vejce – Zdroj kvalitních živin i hygienického rizika

Vejce je pro nás zdrojem kvalitních živin – jediným dalším zdrojem takto plnohodnotných bílkovin je mléko, bílkoviny masa patří mezi téměř plnohodnotné a ostatní zdroje (rostlinné) obsahují bílkoviny neplnohodnotné.

Pitný režim dětí

Kolik by toho mělo dítě vypít? Vodu získává tělo ze tří zdrojů: z přijatých tekutin, ze stravy a z metabolismu oxidací hlavních živin v těle. Proto jsou přesná čísla doporučovaného příjmu spíše orientační. Pohlídat si množství přijatých tekutin se vyplatí zejména v horku, při nemoci, především při průjmu a zvracení, a při zvýšené fyzické aktivitě. Další faktory, které jsou ve hře, jsou tyto: věk, pohlaví, váha (tlouštík vypije víc), způsob stravování. 

Nadýmání

Luštěniny jsou těžce stravitelné, protože obsahují sacharid rafinózu. Abychom snížili obsah této látky, luštěniny namáčíme před kulinářskou úpravou ve vodě. Před vařením tuto vodu vyměníme, zbavíme se tak plísní, které ulpěly na povrchu suroviny. Během vaření minimálně jednou vývar slijeme. U malých dětí zavádíme luštěniny do jídelníčku až okolo roku a půl, vždy ve směsi s jinými surovinami (např. zeleninou). S výhodou je použít nejprve červenou čočku (nemá slupku – riziko meteorismu je značně sníženo).

Vápník

Vápník neboli kalcium (Ca) je minerální prvek, který si tělo nedokáže samo vyrobit, proto jej musí získat potravou. Vápník se vyskytuje ve všech potravinách, ale některé zdroje jeho obsahem vynikají. Jsou to: mléko a mléčné výrobky, zejména tvrdé sýry, ryby, sardinky konzumované i s kostmi, žloutek, luštěniny, tofu, zelí, čínské zelí, kapusta, hlávkový salát, brokolice, květák, špenát, cibule, mrkev, celer, pórek, chléb, ořechy, ředkvičky, rajčatový protlak, pomeranče, mandarinky.

Genetické modifikace

Jak už to v životě bývá, pravda je někde uprostřed. Tento článek přináší několik informací z této oblasti, aby si každý, kdo má o toto téma zájem, mohl udělat vlastní názor. Řada poznatků z oblasti geneticky molekulární biologie vedla v druhé polovině minulého století k získání technik přenosu genů mezi mikroorganismy, rostlinami a živočichy navzájem. Rovněž byl umožněn přenos lidských genů do jiných organismů.

Máte další otázky? Můžete využít individuální poradenství v oblasti výživy